Zespół policystycznych jajników

Nie można nazwać tego popularnością, jednak Zespół policystycznych jajników to jedna z najczęściej występujących chorób narządów rodnych u kobiet. Choroba ta objawia się zaburzeniami menstruacji, otyłością czy chociażby nadmiernym owłosieniem na całym ciele. Nie ma jednoznacznej przyczyny występowania tej choroby, lekarze mówią o zachwianiach hormonalnych mogących doprowadzić do występowania jej, nie jest to jednak udowodnione i zwykle to jedynie przypuszczenia medyków.

 

Chorobę tą rozpoznaje się głównie podczas badania ultrasonografem, podczas którego można zobaczyć powiększone jajniki, torbiele dookoła i w samych jajnikach. Ważne są również badania hormonalne, poziom TSH, czyli stan tarczycy i  badanie ilości cholesterolu, niekiedy prolaktyna zwiększa swoje stężenie w organizmie, co lekarz zwykle sprawdza podczas badań. Zespół policystycznych jajników leczy się poprzez stymulowanie owulacji, zwykle są to pigułki zawierające hormony które wspomagają jajeczkowanie. W przypadku dużej ilości torbieli, stosuje się laparoskopię.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.