Zalety jazdy na rowerze

on-the-bicycle-1-1161197-mDbając o nasze zdrowie nie możemy zapominać o jeździe na rowerze. Nie ważne czy mieszkasz w mieście czy na wsi – jeździć przy odrobinie chęci można wszędzie. Oczywiście, nasze zdrowie woli oddychać powietrzem czystym , nie miejskim, ale w ostateczności możemy przecież wyruszyć w mniej ruchliwą cześć miasta. Zaczynając jeździć musimy robić drobne kroczki do osiągnięcia formy. Przez pierwszy tydzień należy robić nie więcej niż 10 kilometrów i stopniowo ten dystans zwiększać. Odczujemy po miesiącu jak nasze zdrowie poprawia się – zaczniemy mieć więcej energii, chęci do życia, będziemy częściej mieć dobry humor.

 

Rower jest zbawieniem dla naszych stawów – szczególnie kolan. Regularne jeżdżenie rowerem pomaga w uniknięciu osteoporozy. Ponadto rower pomoże nam w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała – to świetny sposób na odchudzanie. Jeżdżąc rowerem możemy zwiedzić naszą okolicę, bądź wyruszyć w nieznane – często spotykają nas ciekawe przygody. Przy kupnie roweru warto kierować się naszym zdrowie  – kupić rower wygodny, nie narażający nadgarstków czy pleców – nie oszczędzajmy na tym.  Wielu sportowców propaguje jazdę na rowerze – dołączmy do nich!

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.