Zagrożenia związane z nadwagą i otyłością

13W rozwiniętych państwach coraz więcej osób cierpi z powodu nadwagi i otyłości. Bardzo często jest to także problem, który dotyczy już kilkuletnich dzieci. Warto zdawać sobie sprawę ze wszystkich bardzo poważnych zagrożeń związanych ze zbyt dużą masą ciała. Należy do nich przede wszystkim wysokie ryzyko rozwoju różnych problemów z układem krążenia. Osoby z nadwagą są na przykład znacznie bardziej narażone na wystąpienie zawału serca i często na co dzień zmagają się ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Inną niebezpieczną chorobą, która często idzie w parze z otyłością, jest cukrzyca typu drugiego.

Warto także zdawać sobie sprawę, ze otyłość naraża na urazy i kontuzje cały układ ruchu, na przykład stawy oraz kręgosłup, ponieważ muszą one sobie radzić ze znacznie większym obciążeniem. Jak widać otyłość oraz nadwaga stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Nie da się ukryć, że skuteczne pozbycie się nadmiernej wagi jest niezwykle trudnym zadaniem. Z tego powodu warto jest więc zainteresować się profilaktyką i zmienić swój styl życia na bardziej zdrowy.

Comments are closed.

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.