Wartościowe rośliny

Noni jest bardzo wartościową rośliną. Rośnie w krajach tropikalnych. Pozyskuje się z niej sok, owoce do przetworów, drewno i liny kręcone z łyka tej rośliny. W naturalnym środowisku może ona osiągać do 3,5m wysokości i 0,5m obwodu pnia. Jej owoce wyglądem przypominają winogrona a smakiem banany. W Brazylii są wielkie plantacje noni. Liście noni są popularnym dodatkiem do cygar. Nadają one ciekawą nutę zapachową oraz smakową podczas palenia. Liny z tej rośliny potrafią wytrzymać obciążenia jakich nie powstydziłyby się liny stalowe.

 

Dżemy z owoców noni są bardzo słodkie i mają konsystencję podobną do miodu wielokwiatowego, kolor zaś mają zielony. Małpy i tukany przyczyniają się do rozmnażania noni w naturalnym środowisku poprzez upuszczanie resztek owoców wraz z pestkami. Plemiona Indian od wieków zachwalały cudowne właściwości soku z noni. Potrafił on wyleczyć malarię. Jest on odpowiednikiem chininy. Dużo ludzi poznało się na jego wspaniałych właściwościach, zarówno leczniczych, jak i innych.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.