Czy potrzebujemy utraty wagi?

Przed podjęciem decyzji zrzucania wagi powinniśmy się poważnie zastanowić czy na pewno tego potrzebujemy. Odchudzanie powinno być skonsultowane z lekarzem bądź dietetykiem. Fachowa pomoc jest przydana przy obliczaniu dziennej porcji kalorii jaką powinniśmy spożywać czy też składników jakie dieta powinna zawierać. Odchudzanie musi iść w parze z rozsądkiem – zapominają o tym często młode dziewczyny wpatrzone we francuskie modelki. Prowadzi to do anoreksji czy bulimii a zdrowie odstawiane jest w kąt. Liczy się tylko kariera, sława i pieniądze. We Francji wprowadzono nawet nakaz mówiący o tym, że narażanie modelek na uszczerbek zdrowia podlega karze. Może z biegiem lat i w Polsce zaadoptuje się takie prawo.

 

Należy także pamiętać, że odchudzanie to nie proces, który przebiega szybko. Dlatego nie wierzmy w magiczne herbatki, które przywrócą nam zdrowie tracone przez dziesięć lat w tydzień… Z pewnością zdrowe jest ograniczenie tłuszczów na rzecz warzyw i owoców – to wiemy na pewno. W gazetach często pojawiają się artykuły mówiące o tym, co należy jeść, a czego nie. Warto zachować dystans do porad brukowców, gdyż często w innej gazecie czy wydaniu badania pokazywane są z całkiem innej strony.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.