Odżywianie w czasie ciąży

Będąc w ciąży, to co podczas tego okresu się spożywa, ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego bardzo ważna jest zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta. W czasie ciąży trzeba unikać wiele rzeczy. Trzeba unikać surowego mięsa, ryb, fast foodów i innych, które mogą przyczynić się do rozwoju infekcji. Ciężko jest powstrzymać ochotę na czekoladę, jednakże należy starać się jej unikać. Podobnie jak orzechy są to pokarmy alergenne, zatem dziecko może być na nie uczulone. Przybranie na wadze w okresie ciąży jest nieuniknione, dlatego trzeba zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych i tłustych przekąsek. Należy unikać wszelkich potraw i innych produktów, które zawierają konserwanty.

W okresie ciąży i nie tylko właściwym posunięciem jest picie wody, około 2 litrów dziennie, by nie dopuścić do odwodnienia własnego organizmu, a także dziecka. Warto zrezygnować z picia mocnej kawy i pić soki owocowe i warzywne oraz mleko. Wypijanie napojów pomaga w zwalczaniu mdłości i nudności. W ciąży najważniejsze jest, by jeść zdrowe i świeże produkty. Warto jeść dużo zielonych warzyw i pomarańczy, a także czerwone mięso, które może uchronić przed anemią. Mleko i przetwory mleczne dostarczą dużo wapnia, które dziecko potrzebuje. Podczas ciąży warto pamiętać o witaminie B oraz beta-karotenie, a także trzeba dostarczać organizmowi witaminy C.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.