Błonnik- co jeść, aby schudnąć w zdrowy sposób

Błonnik spełnia ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Z pewnością zmniejsza uczucie głodu, wspomaga metabolizm i zastępuje pokarm, co daje uczucie sytości. Stąd dieta oczyszczająca powinna zawierać błonnik, który jest zdrowy i łatwo można wprowadzić go do swoich posiłków. Błonnik pomaga walczyć z otyłością oraz zmniejsza poziom cholesterolu. Błonnik może być w postaci suplementów lub w produktach spożywczych. Z pewnością błonnik można znaleźć w otrębach pszennych, które są pełnoziarniste, wypełniają żołądek i są bardzo zdrowe. Trzeba je wprowadzać do diety stopniowo, nadmiar może spowodować efekt przeczyszczający lub silne zaparcia i po prostu zaszkodzić. Otręby w odpowiedniej dawce wspomogą metabolizm i pomogą w utracie kilogramów. Ważne, by pić dużo wody. Otręby świetnie nadają się do panierowania kotletów czy do jogurtu naturalnego.

Błonnik zawierają także suszone owoce. Suszona śliwka ma właściwości odkwaszające, pomaga przesuwać pokarm w jelitach. Zjadanie kilku śliwek dziennie pomaga przyspieszać trawienie. Owoce te można dodawać do musli, albo spożywać w postaci przekąski. Zamiast śliwek, mogą to być również suszone brzoskwinie, figi, a także jabłka lub morele. Kokos zawiera także dużo błonnika, najczęściej można spożywać go w postaci wiórek. Oprócz błonnika jest też bogaty w potas w potas, żelazo, wapń i witaminy. Gotowe wiórki kokosowe można dodawać do jogurtu, płatków owsianych lub deseru. Wiórki może zastąpić oczywiście świeży owoc.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.