Odżywianie a zdrowie

Sposób w jaki odżywia się każdy z nas ma duży wpływ na nasze zdrowie. Pierwszym tego przykładem są osoby z dużą nadwagą. Oczywiście, nie każdy musi być szczupły i filigranowy, gdyż ma taką budowę i ma to w genach, ale można o siebie dbać, by to w jak najmniejszym stopniu wyeliminować. Jeśli widzimy osoby, które ledwo chodzą, gdyż są tak otyłe i ciężkie i każdy jeden krok wprawia ich w  zadyszkę i jest bardzo męczący, to znak, że sami sobie na to zapracowali. Nieodpowiednie jedzenie może być przyczyną takie właśnie stanu. Nie można się do tego doprowadzić. Taka osoba nie musi robić żadnych badań, by się okazało, że ma zbyt duży cholesterol, nieodpowiednie ciśnienie, zawartość innych witamin również jest nieodpowiednia. Wtedy trzeba się ratować. Innym przykładem mogą być problemy z wątrobą czy żołądkiem. Każdy z nas ma inne tendencje do tego, by być podatnym na wszelkie uszkodzenia i bóle.

Są pewne rzeczy, których ktoś może nie jeść, a które może i mu nie szkodzą. Jednak, bez problemu można stwierdzić, że  najgorszą rzeczą, który źle wpływa na człowieka, wątrobę i ogólnie na stan zdrowia jest alkohol. Nie dość, że można się od niego uzależnić, to osoba pijąca za dużą ilość alkoholu musi się liczyć z tym, ze będzie miała problemy z wątrobą lub trzustką. Innym przykładem niezdrowych nawyków jest palenie papierosów. Być może nie jest to odżywianie się, ale coś co może spowodować raka płuc. Oczywiście jest wiele osób, które palą bardzo długą i sporą ilość papierosów, ale nie są podatne na choroby. Są także osoby, które dbają o siebie, nigdy nie zapaliły papierosa, prowadzą zdrowy tryb życia i niestety ich dopada choroba. Nie ma na to reguły. Jednak, dla własnego samopoczucia, człowiek powinien dbać o to by odżywiać się zdrowo, zdrowo żyć. Jeśli masz złe nawyki, czujesz, że zadyszka cię nie opuszcza i czujesz się ociężały, to powinieneś spróbować się zacząć inaczej odżywiać. Z czasem poczujesz się lżejszy, a dzięki temu chęć do życia z pewnością powróci. Wystarczy chcieć.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.