Nadwaga

W telewizji niedawno pojawił się na jednym ze znanych i lubianych kanałów program o ludziach, których nadwaga zagraża ich zdrowiu. Uważam, że właśnie tego typu bodźce powinny zostać skierowane do walki z otyłością wielu ludzi. Bodziec, który przestraszy osobę, która ma problemy z jedzeniem na pewno na nią podziała. To nie żadna dieta odchudzająca, która najczęściej daje mierne efekty. Również indywidualna dieta wyznaczona przez specjalistę nie zawsze w takich wypadkach okazuje się skuteczna. Co innego jednak terapia szokowa, która może uzmysłowiła by niektórym z tych ludzi jaką wyrządzają sobie krzywdę ciągle jedząc. Wiadomo, że w przypadku ludzi chorych na otyłość i mających znaczną nadwagę niezwykle ważna jest praca z ich psychiką, bo to głównie ona jest chora a nie samo ciało. Ludzie Ci najczęściej mają jakiś problem, z którym nie mogą sobie poradzić. Są jednak też przypadki osób, które po prostu genetycznie mają skłonności do tycia i mimo, że jedzą znacznie mniej niż przeciętny człowiek tyją dwa razy więcej. Tego typu objawy mają także niektóre typy niepełnosprawności umysłowych, w których zostaje zaburzona praca mózgu, który kieruje całym naszym ciałem.

Moim zdaniem to co człowiek myśli w głównej mierze sprawia, że jest on postrzegany tak a nie inaczej przez innych ludzi. Jeżeli  ktoś myśli o sobie w samych superlatywach to raczej normalne jest, że inni także będą go tak postrzegać. Jeżeli natomiast ktoś widzi w sobie ciągle wady chociażby tylko i wyłącznie te fizyczne to inni również tak będą go postrzegać. Prosty przykład nadwaga. Jeżeli ktoś ciągle będzie myśleć, że nie jest atrakcyjny, gdyż jego waga jest nieco poza normą o dwa czy trzy kilogramy to w końcu także inni zaczną go tak postrzegać. To się tyczy przede wszystkim kobiet, które bardzo często w tej sytuacji zaczynają zażywać różnego rodzaju suplementy w witaminach. Efekty tego typu działań są znikome a kobiety zaczynają się jeszcze gorzej czuć. Zaczynają one myśleć o tym, aby udać się na wczasy odchudzające co tak de facto wcale nie jest im potrzebne, gdyż to jest tylko i wyłącznie ich wyobrażenie na swój własny temat, z którym one sama muszą się uporać. Inni ludzie nie mają nic do tego, gdyż postrzegają je jako normalne kobiety.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.