Zasady diety DASH

Założyciele diety podzielili ją, a właściwie zalecane produkty w niej, na 8 podstawowych grup. Do pierwszej grupy należą produkty zbożowe, do których zalicza się pieczywo razowe, makarony żytnie, ryż brązowy. Są one bogate w błonnik pomagający obniżyć poziom cholesterolu. Do drugiej grupy należą warzywa, najbardziej takie, które przede wszystkim zawierają błonnik, ale również potas, magnez, itd. Warzywa liściaste są wskazane: sałata, szpinak i kapusta. Do trzeciej grupy zalicza się owoce. Szczególnie jabłka i owoce jagodowe. Gruszki czy brzoskwinie należy ograniczać.

Do czwartej grupy należy chudy nabiał, który jest bogaty w wapń, witaminę D oraz białko. Należy pamiętać również o mleku, jogurtach naturalnych, maślankach, kefirach, a także twarogach. W piątej grupie znajdują się chude mięsa, szczególnie drób i ryby. Ryby to z pewnością łosoś, makrela, sardynki, będące źródłem kwasów Omega-3. Do szóstej grupy należą nasiona i orzechy. Chodzi o nasiona warzyw strączkowych, fasolę, soczewicę, groch, itd., a także pestki dyni lub sezam. W siódmej grupie można znaleźć tłuszcze, szczególnie te roślinne. W ósmej natomiast znajdują się słodycze o jak najmniejszej zawartości tłuszczu.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.