Tylko skuteczne diety

Otyłość jest bardzo częstym problemem i wiąże się z wieloma powikłaniami zdrowotnymi. By zacząć leczyć tę chorobę, pierwszym krokiem jest zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych. Do zmniejszenia masy ciała stosuje się różnego rodzaju diety odchudzające. Do tych skutecznych diet można zaliczyć dietę niskoenergetyczną, bardzo niskoenergetyczną, niskowęglowodanową, czy wysokobiałkową. Dieta niskoenergetyczna dostarcza zwykle od 1000 do 1800 kcal. W tej diecie zalecane jest spożywanie dużej ilości warzyw. Diety niskokaloryczne dają skutek, ale po kilku miesiącach trzeba udać się na konsultację do dietetyka, gdyż po dłuższym stosowaniu tej diety, traci ona swoją skuteczność.

Dieta bardzo niskoenergetyczna stosowana jest u osób, które wymagają natychmiastowego odchudzenia. Ta dieta dostarcza jest do 800 kalorii dziennie, w postaci płynów, zup. Musi być prowadzona pod kontrolą lekarza, nie dłużej niż 3 tygodnie.

Dieta proteinowa to dieta, w której spożywa się najwięcej produktów białkowych. Nie wolno jej stosować przy chorobach nerek i wątroby. Taki jadłospis nie znajdzie w sobie zbyt wiele produktów zbożowych, warzyw czy owoców. Dieta niskowęglowodanową zwana dietą Atkinsa, dr Kwaśniewskiego, cechuje się wysoką zawartością tłuszczu i białka oraz niską zawartością węglowodanów.
 Dieta śródziemnomorska zawiera w jadłospisie duże ilości warzyw i owoców, oliwy z oliwek, produktów pełnoziarnistych, mlecznych oraz tłustych ryb i chudego mięsa.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.