Rodzaje diet leczniczych

Dieta przeciętnego człowieka nazywana jest podstawową. Ta dostarcza optymalną ilość energii, jakiej potrzebuje człowiek oraz odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin, składników mineralnych i błonnika. Istnieje kilka diet leczniczych. Pierwszą jest dieta łatwostrawna. Spożywa się w niej produkty nie obciążające przewodu pokarmowego. Potrawy muszą być najlepiej gotowane na parze, bez smażenia i pieczenia. Spożywane powinny być 4-5 razy dziennie. Inną jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłuszczu. Dozwolone są w niej tylko tłuszcze roślinne. Dieta łatwostrawna z ograniczeniem białka to dieta, w której 75% białka powinno stanowić białko pełnowartościowe.

Dieta łatwostrawna z ograniczeniem substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego. To bardzo restrykcyjna dieta, która jest przetworzeniem diety łatwostrawnej i której celem jest zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego, a także pozbycie się drażnienia mechanicznego oraz termicznego błony śluzowej żołądka. Dieta z ograniczeniem łatwo przyswajalnych węglowodanów to kolejna dieta lecznicza, w której występuje ograniczenie spożywania cukrów prostych i dwucukrów. Fundamentem diety powinny być węglowodany złożone oraz warzywa. Dieta o kontrolowanej ilości tłuszczu polega na dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości antyoksydantów. Dieta ubogoenergetyczna ma na zadanie eliminowanie cukrów prostych i dwucukrów, a zwiększanie spożycia błonnika.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.