Dieta w niedoczynności tarczycy

Symptomami niedoczynności tarczycy są objawy takie jak szybkie tycie niespowodowane wzrostem jedzenia, sucha i blada skóra, częste poczucie zimna oraz ociężałości. Te objawy można leczyć suplementacją jodu i hormonów tarczycy. Bardzo cennym źródłem jodu są ryby morskie, w tym dorsz, łosoś, płastuga, makrela wędzona i śledź. Stąd dieta powinna składać się z większości takich produktów. Zawartość jodu w warzywach i owocach jest uwarunkowana tym, gdzie i w jaki sposób uprawiano hodowlę. Jakiekolwiek diety odchudzające powinny być całkiem wyeliminowane przy niedoczynności tarczycy. Większość diet może źle wpłynąć na funkcjonowanie hormonu oraz może wejść w interakcje z lekami. Jedyną i chyba najbardziej odpowiednią kuracją dla chorych na niedoczynność tarczycy, jest zmodyfikowana dieta 1200 kcal.

Żeby sobie pomóc trzeba udać się do dietetyka, gdzie trzeba nastawić się na wywiad dotyczący stanu zdrowia, itd. Zależnie od schorzenia fachowiec może dobrać odpowiednie produkty i tak zestawi dietę, by nie wystąpiły żadne niedobory. Dietetyk ma na zadanie chronić chorego narządu oraz zapewnić właściwą podaż składników żywnościowych. Oprócz jodu, równie ważnym składnikiem jest białko, które przyspiesza spalanie tłuszczu. Ograniczyć za to należy tłuszcze. Niezbyt dobry wpływ na dietę, pracę tarczycy mają takie produkty jak kalafior, kapusta, groch, fasola, rzepa, brukiew, soja, gorczyca czy orzeszki ziemne. Dobrym rozwiązaniem wspomagającym przemianę materii za to będzie kolendra, majeranek, kminek, czerwona herbata.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.