Dieta kopenhaska

Dieta kopenhaska w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna. Inne jej nazwy to dieta szwedzka, duńska lub Mayo. Jest określana jako trzynastodniowa droga do sukcesu. Jest to dieta niskowęglowodanowa i niskokaloryczna. Nie mogą jej stosować osoby z nadciśnieniem, chorobami nerek i żołądka. Nie powinny jej także stosować osoby mające na co dzień styczność z wysiłkiem fizycznym. Wskazana natomiast jest dla osób zdrowych i po konsultacji z lekarzem, ponieważ to dieta bardzo restrykcyjna i wymagająca. Średni spadek wagi w ciągu trzynastu dni to 5 – 7 kilogramów. Dieta opiera się na siedmiu powtarzających się jadłospisach, których celem jest przyspieszenie przemiany materii na zawsze.

Można ją stosować raz na 2 lata. Jadłospis jest ubogi w składniki odżywcze i dosyć monotonny. Spożywasz dokładnie 3 posiłki dziennie - śniadanie, lunch i obiad. Nie ma mowy o jakimkolwiek podjadaniu. Główne składniki menu to: mięso, jajka, sałata, niektóre owoce. Należy także przynajmniej 2 litrów niegazowanej wody mineralnej dziennie. Dieta ta jednak może nieść skutki uboczne i być niebezpieczna.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.