Programy kulinarne

Gdy oglądamy telewizję, nie trudno jest  zauważyć, że występuje coraz więcej programów związanych z gotowaniem. Często są one prowadzone przez znane osoby, takie jak aktorki, które w rzeczywistości nie są doświadczonymi kucharzami. Ich styczność z gotowaniem wywodzi się z domu, gdzie często przez nawał ich obowiązków związanych z ich zawodem nie pozwala im rozwijać ich umiejętności kulinarnych. Może to za nich robić prywatna gospodyni domowa, która zajmuje się sprzątaniem i gotowaniem. Jeśli program kulinarny jest prowadzony przez znaną osobę, to możne to najprawdopodobniej zwiększyć liczbę osób, które będą śledzić z zainteresowaniem coraz to nowsze odcinki. Programy kulinarne są oparte na różnych zasadach.

W jednych z nich jest celowe pokazanie tego, jak się przygotowuje konkretne danie, gdzie jest krok po kroku pokazane jak co zrobić. Są też takie programy, w których biorą udział osoby z zewnątrz, takie które wykazują się zdolnościami kulinarnymi i chcą się pokazać w telewizji. Jest to również na różnych zasadach. Zazwyczaj oparte są one na rywalizacji z innymi uczestnikami. Przykładowo, uczestnicy mają do dyspozycji jakieś składniki i muszą z nich coś przygotować w określonym czasie. Wtedy, każdy ma takie same zasady. Bo gdyby każdy z uczestników przygotował posiłek, który jest jego specjałem, to mogłoby to być trochę niesprawiedliwe. A w sytuacji, gdy każdy ma to samo, szanse są równe, a w dodatku można w ten sposób sprawdzić kreatywność uczestników. Inna metoda z kolei to taka, że każdy z uczestników ma swoje przysłowiowe 5 minut. Ma czas, by przygotować jakieś danie, a nawet kilka dań. Wszystko po  to, by mógł być następnie oceniony przez innych. W ten sposób sprawdza się jego wszechstronność. Ważne są tutaj takie motywy jak: sposób podania, przyrządzenia, pomysł, stopień trudności. Aczkolwiek , należy wspomnieć, że jeśli jakieś danie jest trudne i przyrządzenie jej zajęło dużo czasu, to nie znaczy, że będzie lepiej smakowało, niż danie proste w przygotowaniu.

3 Responses to Programy kulinarne

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.