Jak zdrowo się odżywiać?

Odpowiednie odżywianie ma bardzo duży wpływ na nasze życie. Jeżeli będziemy się źle odżywiać, wówczas możemy być pewni tego, że w końcu nasz organizm się zbuntuje, czego efektem będą różnego rodzaju choroby. Osoby, które mają dobrą, zdrową i zbilansowaną dietę cieszą się lepszym zdrowiem i żyją dłużej. Dlatego bardzo ważne jest to, by jak najszybciej wprowadzić dobre nawyki żywieniowe do swojego życia. Przede wszystkim nie należy jeść tłustych potraw, które są doskonałym krokiem do tego, by narazić się na choroby takie jak otyłość, miażdżyca czy inne choroby układu krążenia. Tłuste jedzenie jest zdecydowanie na nie. Oczywiście nie musisz rezygnować z wszystkich swoich ulubionych potraw. Wystarczy, że odpowiednio je zastąpisz. Jeżeli na przykład lubisz frytki, to możesz sobie na nie od czasu do czasu pozwolić, jednak zdecydowanie lepsze będą te z piekarnika, których nie smaży się w tłustym oleju. Jeżeli chodzi o mięso to należy zmniejszyć ilość czerwonego mięsa w swojej diecie.

Najlepiej zastąpić je chudym mięsem, czyli na przykład mięsem drobiowym lub mięsem z indyka. Najlepiej w ogóle zrezygnować z wieprzowiny, gdyż nic dobrego nie dostarcza ona naszemu organizmowi. Każdy z nas na okrągło słyszy o tym, że warzywa i owoce są podstawą odpowiednio zbilansowanej diety. Jest to oczywiście prawda, jednak z wyborem odpowiednich warzyw i owoce należy uważać, gdyż niestety nie wszystkie z nich są zdrowe. Te, które wyglądają nieskazitelnie na pewno nie są najlepszym wyborem. Owoce i warzywa najlepiej kupować na małych straganach czy w sklepach z warzywami i owocami. Odradza się kupowania owoców w dużych hipermarketach, gdzie owoce i warzywa do najzdrowszych nie należą. Jeżeli lubisz żółty ser to powinieneś go ograniczyć, gdyż żółte sery są bardzo tłuste. Jeżeli już chcesz się na niego zdecydować to decyduj się na te chudsze. A na kanapce zamiast jednego czy dwóch plasterków połóż po prostu pół. Wyrzekaj się również słonych przekąsek takich jak paluszki czy chipsy. Raz na jakiś czas możesz się skusić, jednak nie podjadaj tego często.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.