Jak łączyć składniki

Kolejnym ważnym elementem, który wiąże się ze zdrowym odżywianiem się, jest łączenie składników. Jeśli interesujesz się zdrowym trybem życia i dietami, to z pewnością w wielu źródłach przeczytałeś, że można jeść wszystko ale w odpowiednich proporcjach, godzinach, dawkach i połączeniu z innymi. Przykładowo ziemniaki tuczą. Zależy w jakiej postaci będą występować i z czym będą jedzone. Jeśli będą to frytki, to jest to oczywiste, że tyko na chwilę zaspokoją nasz głód a  do tego dostarczą wiele tłuszczu. Natomiast, jeśli będą to zdrowe młode ziemniaki z dodatkiem koperku, to są ona jak najbardziej pożywne. Ważne, aby nie dodawać do nich tuczących sosów. Ziemniaki to same węglowodany.

Dodane do ziemniaków mięso, które zawiera głównie białka i tłuszcz, to może to powodować u człowieka tycie. Jest to normalny obiad, którym człowiek powinien się najeść. Ale też nie można przesadzać z dokładkami, bo w ten sposób można rozepchać sobie żołądek. Jeśli chodzi o dodatek jakim są sosy, to zalecane jest, aby ich unikać. Oczywiście są sposoby na to, aby zrobić sos mniej tuczący bez tłustej śmietany. Jest wiele zamienników na to, aby nie czuć iż jest się w trakcie diety. Ale wiąże się to z poświęceniem i na pewno z innym smakiem, niż byłoby w normalnej jakości. Natomiast, jeśli chodzi o warzywa, wszelkiego rodzaju sałatki i surówki, to można je łączyć ze wszystkim. I z białkami i węglowodanami. Sprawią nawet, że danie będzie bardziej syte. Jeśli nie potrafisz sobie odmówić mięsa i każdy obiad powinien się z niego składać, to można je przygotować w taki sposób, aby nie wpływał negatywnie na figurę. Można przygotować w piekarniku, który spowoduje, że będzie zawierał w sobie śladowe ilości tłuszczu. Można także przygotować na parze. Najlepszym jednak zamiennikiem drobiu w postaci mięsa są ryby. Jednak nie każdy je lubi. Co jeszcze warto wiedzieć odnośnie odpowiedniego jedzenia? Jeśli masz ochotę na deser choćby w postaci jabłka, to zaczekaj z nim przynajmniej pół godziny po obiedzie, gdyż fermentacja w żołądku może spowodować nieprzyjemne uczucie wzdęcia.

Dodaj komentarz

Najnowsze komentarze

Szukaj

Afazja a logopeda

    Sa pewne zdarzenia w życiu człowieka, które powodują, ze nagle mamy kłopot z mówieniem. Jest to z reguły spowodowane zaburzeniami neurologicznymi, jednak, kiedy zmiany ogniskowe w mózgu znikają, problem z mową może pozostać. Wtedy niezbędną wydaje się pomoc specjalisty. Dorosła osoba, która nagle nie potrafi mówić, mimo iż przez wiele lat głos był jej podstawowym narzędziem życia codziennego, może przeżyć szok. Podobnie jak całe jej otoczenie. Takie zdarzenie powoduje z pewnością traumę, jednak bliscy takich osób powinni jak najszybciej zacząć działać. Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który najprawdopodobniej skieruje pacjenta na wizytę u psychologa i logopedy.

    Tarnowski logopeda, twierdzi, ze pomoc psychologa w takich sytuacjach jest niezbędna, zwłaszcza jeśli problem dotyczy osoby dorosłej. Jeśli mózg takiej osoby pracuje prawidłowo, będzie ona musiała zmierzyć się z dużym problemem, jakim jest nauka mowy i poznawania słów. Logopeda z Wałbrzycha, prowadzi prywatna praktykę, jednak bardzo często ma kontakt z pacjentami na oddziałach neurologicznych w szpitalu. Rozmawia z rodzinami i zachęca do współpracy. Bo tylko współpraca z rodzina, może przynieść spodziewane efekty. O ile z dziećmi, współpracuje się dość łatwo. Można bowiem włączyć tu elementy zabawy i integracji z innymi dziećmi. O tyle z dorosłymi już tak łatwo nie jest. Pacjentów, których dopada afazja- czyli właśnie utraty mowy jest niestety coraz więcej. Nie tylko udar mózgu może mieć takie konsekwencje. Lekarze ostrzegają, ze nadciśnienie, palenie papierosów i wiele innych czynników, ma wpływ na uszkodzenie struktur mózgowych odpowiedzialnych za mowę. Jest kilka odmian afazji i tylko od właściwej diagnozy, jest uzależniony dalszy proces leczenia. Dlatego, zaleca się konsultacje u kilku różnych specjalistów. O dobrych logopedów, zapytaj jednak na początku lekarza rodzinnego.